Přehled materiálu

Kůže/ useň
Kůže je přírodní materiál, který se pyšní svoji pevností, pružností a odolností proti opotřebení. Často se můžeme setkat s pojmem useň, useň je již zpracovaná kůže k výrobě kožených produktů, zatímco kůže jako taková je prvotní nezpracovaná surovina. Díky své unikátnosti nikdy nelze zaručit jednotné zabarvení a strukturu, kožené bundy mívají vrásky, záhyby, drobné jizvy a mírně barevné rozdíly, tato nerovnoměrná struktura není vadou, nýbrž charakteristickým rysem tohoto přírodního materiálu.  Produtky z přírodní kůže (oproti koženky) Vám při správné údržbě mohou vydržet i celý život. Drobné znečištění můžete očistit hadříkem namočeným ve vlažné vodě, závažnější zašpinění je vhodné přenechat profesionálním čistírnám, kožené produkty nikdy neperte v pračce! Pravá kůže bývá označena jako real leather nebo genuine leather, zatímco koženka neboli eko kůže je označena ve složení jako polyuretan (PU).

Bavlna
Bavlna patří mezi nejpoužívanější plodinu v textilním průmyslu. Tento přírodní materiál je velmi oblíbený díky své prodyšnosti a pevnosti. Bavlněné produkty jsou příjemné na nošení, dokáží nasát velké procento vlhkosti a jsou odolnější při častém praní. Díky prodyšnosti jsou vhodné i pro alergiky. Jedna z největších výhod bavlny je poměr kvality a ceny, i když jsou bavlněné produkty velmi kvalitní a mají řadu pozitivních vlastností, cena se pohybuje v nižším rozmezí. Díky tomuto faktu patří bavlněné produkty mezi nejprodávanější na světě. Nevýhodou bavlněných kabátků /trenčkotů a bund je nižší ochrana proti chladu. Co se týče údržby, doporučujeme oblečení prát na 40°, max. na 60° - u vyšších teplot riskujeme vyblednutí barev a vzniku žmolků. Bavlněné kabátky a bavlněné kabátky s příměsí elastanu/ polyesteru řadíme do sezóny jaro/podzim.

Vlna
Vlna je přírodní materiál, který má skvělé tepelně-izolační vlastnosti, což oceníme především v zimě, kdy nás příjemně zahřeje. Kabáty s vysokým obsahem vlny tedy řadíme do sezóny podzim/zima. Mezi pozitivní vlastnosti vlny patří její trvanlivost, odolnost, hebkost a savost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročnost na údržbu, vlněné produkty můžeme prát pouze na nejšetrnější program nebo ruční praní, maximálně na 30°- 40°. Vlněné kabátky s vyšším obsahem vlny důrazně doporučujeme přenechat čistírně. Pokud budete s vlněnými produkty nešetrně zacházet, můžou se srazit až o několik čísel. Vlněné kabátky bývají najčastěji s příměsí ostatních materiálů, jako je polyamid, polyester, viskóza apod..

Polyester ( PES )
Polyester je zřejmě nejznámější syntetický materiál, který se nachází ve velkém množství textilních výrobků. Výhodami oblečení z polyesteru je nemačkavost, nižší cena, malá navlhavost a nízká hmotnost díky které rychle schne. Další výhodou je bezproblémové praní, nejlépe na 40°. Kombinací přírodních vláken a polyesteru dosáhneme zlepšení vlastností konečného výrobku, konkrétně můžeme říci, že nemačkavý polyester přidáme k mačkavé vlně a tím získáme odolnější materiál. Polyesterové kabátky bývají často mixované s vlnou, bavlnou či viskózou.

Polyamid
Polyamid je syntetický materiál, který je příjemný na omak, odolný proti roztrhnutí/častému praní, nemačká se, nežmolkovatí a rychle schne. Mezi nejznámější druhy polyamidových materiálů je nylon a silon. Výroba polyamidu je dražší než výroba polyesteru, do kabátků se přidává nejčastěji jako příměs s vlnou.

Elastan
Elastan je syntetické vlákno, které se používá pouze jako příměs. Elastan dodá oblečení pružnost, drží tvar a přizpůsobí se na tělo. Aby dodalo běžnému bavlněnému oblečení pružnost, stačí příměs 2 - 7%. Bavlněné oblečení s příměsí elastanu pereme na nižší teplotu.

Viskóza
Viskóza je celulózové vlákno, které je vnímáno jako "imitace hedvábí". Často tento název zastupuje termín rayon. Oblečení z viskózy je měkké, příjemné na nošení, splývavé, nežmolkovatí a v létě Vás příjemně ochladí. Nevýhodou je zvýšená mačkavost.

Akryl
Akryl je syntetické vlákno, které se používá jako imitace vlny. Akrylový kabát (akryl jako největší zastoupení ve složení) je měkký, nekouše, nemačká se a rychle schne. Narozdíl od vlny nás tolik nezahřeje, při častém používání ztrácí tvar a nemá tak dlouhou životnost. Jedna z největších výhod je jeho nízká cena. Akrylové oblečení pereme max. na 30°, při vyšší teplotě riskujeme jeho sražení.

Flauš
Flauš je hřejivý materiál, ze kterého se šijí především kabáty vhodné na podzim/zimu. Flauš může být z vlny i nemusí. Tento "chlupatý" (vlasový povrch) materiál bývá často kombinací vlny, kašmíru a polyesteru. Jak již bylo psáno výše, polyester se přidává do kabátků z důvodu jeho nemačkavé vlastnosti + nízké ceně, kašmír se podílí na vyšší hřejivosti a nižší hmotnosti kabátku. Umělý flauš je kombinací polyesteru a viskózy.

 

 

 

Zpět do obchodu